Kategorie: Wszystkie | dizajn | moda | muzyka | sztuka | taniec | teatr | yeti
RSS
wtorek, 27 maja 2008
cieszyn: creative commons

kolejna odsłona projektu 'manual cc', tym razem w cieszyńskiej galerii szarej . projekt rozpoczął się w bytomskiej kronice , skąd trafił m.in. do bwa w bielsku-białej i warszawskiego csw. wystawa odbyła się też w formie internetowej na stronie csw znaki czasu.

manual cc to wystawa złożona z "instrukcji dla początkujących i zaawansowanych" nadsyłanych przez artystów na specjalnie przygotowanych kartach. na ich podstawie widzowie mogą własnoręcznie zrealizować pomysły artystów. są to zazwyczaj propozycje konceptualne, polegające na zainicjowaniu jakiejś rozgrywki - z samym sobą, innymi widzami, przechodniami etc. - z reguły z otwartym zakończeniem i niepewnym rezultatem. do tej pory w projekcie wzięło udział ponad dziewięćdziesięciu artystów z różnych stron świata. liczba ta, tak jak i liczba użytkowników projektu, stale rośnie.
manual cc jest propozycją alternatywnego podejścia do ekonomii rynku sztuki. wszystkie prace oraz cały projekt udostępnione zostają na licencji creative commons, co umożliwia replikowanie projektu w wybranej konfiguracji.

 

hubert czerepok
hubert czerepok

 

 

maciej sieńczyk
maciej sieńczyk

 

 

galeria szara , ul. srebrna 1, cieszyn
wernisaż: 28. maja 08
wystawa: 29. maja - 21. czerwca 08

18:30, whitecube , sztuka
Link Dodaj komentarz »
dorota urban >> papier peint: une femme

 


przestrzeń, w której żyjemy jest rodzaju żeńskiego... figurki wenus epoki lodowcowej to, jak wszystkie wizerunki kobiet, istoty idealne. wyrwane z kontekstu stanowią formę estetyczną podziwianą od wieków, wpychane na siłę w kontekst niepotrzebny, stają się przedmiotami kultu, przejawem pornografii, matkami miłującymi, karmiącymi, kochającymi, etc. pamiętać jednak należy, że te malownicze frazesy to tylko hipotezy stawiane przez gorliwych naukowców, chcących za wszelką cenę wytłumaczyć fenomen ich istnienia. kobieta nie jest przedmiotem estetycznym choć opowieść o niej może nosić takie znamiona. obraz, rzeźba, druk, wlepka, tapeta jest tylko mniej lub bardziej estetyczną formą; namiastką niedoścignionej idei kobiety, "ozdoby świata", w który jest uwikłana boleśnie...

prace doroty urban stanowią opowieść o tym właśnie bólu. to niepozbawiona goryczy zdystansowana refleksja na temat siebie samej, a raczej własnego ciała wobec kultury, w której funkcjonuje. podkreśla ona świadomość jego fetyszyzacji, pragnienie ciała konkretnego i nieokreślonego, jego uprzedmiotowienie, a wreszcie sprowadzenie kobiety właśnie do ciała.

urban jest daleka od manifestowania sprzeciwu w imieniu wszystkich kobiet, wypowiada się wyłącznie we własnym. jej grafiki nie wyrażają zdecydowanego protestu, ukazują świadomość artystki, świadomość kobiety. świadomość ta dotyczy własnej fizyczności, i właśnie ją artystka wykorzystuje w swoich przedstawieniach.

swoje ciało, razem z narzuconym kulturowo kontekstem, metodą „kopiuj, wklej” implikuje w przestrzeń jej grafik. sama pozbawia je podmiotowości, powiela, przerabia, zdaje się mówić: „wiem. jestem kobietą, wiem...”, pozostawiając przy tym echo smutku, towarzyszącego gorzkim refleksjom. nie znaczy to, że artystka kłóci się z własną naturą, jej wypowiedź dotyczy w całości fantazmatu kobiety we współczesnej kulturze. sama zresztą w pewien sposób decyduje się na jego powielanie.

mateusz żurek, kurator


dorota urban (1984) – studentka grafiki na uniwersytecie śląskim. zajmuje się głównie grafiką warsztatową i projektowaniem graficznym; uprawia rysunek i malarstwo. główną inspiracją jej prac jest ciało traktowane jako element formalny kompozycji. często jawi się ono jako pierwiastek żeński uwikłany w mniej lub bardziej symboliczną rzeczywistość.

 


 

dorota urban >> papier peint: une famme
wernisaż: 16. maja 08
wystawa: 17-21 maja 08
miejce: korczynski polish concept store, 26 rue biot, 75017 paryż

 

05:18, whitecube , sztuka
Link Dodaj komentarz »
inicjacja

witamy,

startujemy z nowym blogiem o tematyce mniej więcej zgodnej z wymienioną powyżej. będziemy sukcesywnie zamieszczali wpisy na temat bieżących wydarzeń, oraz interesujcych aspektach kultury i tego, co się z nią łączy.
my = mateusz żurek (kurator, odbiorca sztuki), plastikowy (grafik, trendsiker), real dj ala (grafomanka dźwięków, szitsiker), sabina piskorek (galerniczka, ciuchomanka).
my, czasem razem, czasem osobno, będziemy pisali o tym, o czym chcemy.

my

01:06, whitecube
Link Dodaj komentarz »
1 ... 6 , 7