Kategorie: Wszystkie | dizajn | moda | muzyka | sztuka | taniec | teatr | yeti
RSS
wtorek, 24 lutego 2009
otwarcie ms

 

 

13:33, whitecube , sztuka
Link Dodaj komentarz »
sobota, 21 lutego 2009
przypadkowe przyjemności cz.1
prace pokazane podczas pierwszej odsłony cyklu wystaw „przypadkowe przyjemności” dotykają tematu przepisywania i znaku. w wystawie biorą udział: grzegorz sztwiertnia, łukasz skąpski, michał gayer i erwina ziomkowska. „projekt ma na celu poszerzenie oferty galerii sztuki współczesnej bwa w katowicach o prezentacje dokonań młodych polskich twórców, w nowej niezależnej („małej”) przestrzeni wystawienniczej”- zapowiada kuratorka marta lisok.
marta kudelska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
michał gayer "maszyna do pisania"   

19.02 – 29.03.2009
bwa w katowicach
kurator: marta lisok
23:07, whitecube , sztuka
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 17 lutego 2009
piekło rzeczy

w bytomskiej kronice kolejna wystawa absolwentów muzealniczych studiów kuratorskich uj.  kuratorzy poruszają się po szerokim temacie jakim jest rzecz i jej pojmowanie. rzeczy są nośnikami historii ich właścicieli, skrywają ich mroczne sekrety. jak wszystkie wytwory człowieka zapomniane ulegają zniszczeniu. "piekło rzeczy to warsztat wyobraźni. odwołując się do znanego każdemu uczucia kontaktu z przedmiotami, to właśnie je przedstawiamy: wydawane przez nie dźwięki, ich reprezentacje, ślady, towarzyszące im historie wprawiające w klasyfikacyjną konfuzję. do tego zaprezentujemy wyniki naszych intuicyjnych badań różnych systemów klasyfikacji. przygotowaliśmy w tym celu prezentacje filmowe, odsłuchy dźwięków, wycieczki, oraz warsztaty, które pozwalą doświadczyć nieokreślności zdolnej pobudzić naszą fantazję"-piszą kuratorzy.

kuratorzy:ewa opałka, krzysztof gutrański, dominik kuryłek

# 28 lutego 19:00
finisaż (koncerty, premiery, giełda wymiany przedmiotów i inne specjały zgniłego szczęścia)

 

podczas całego projektu:
- projekcja filmowa w galerii kronika - przyjdę ostatni, zacznę z tobą (coming last, i'll start with you);
- pokój odsłuchów w galerii kronika - framework@resonance 104.4 fm;
- półpsychogeograficzna mapa bytomia przygotowana do odbycia wycieczek i innych celów.

http://hellofthings.blogspot.com

 

07-28 lutego 2009
csw kronika, bytom

 marta kudelska

15:40, whitecube , sztuka
Link Dodaj komentarz »
pożoga dance

i co ze sobą zrobisz gdy kolejna bliższa czy dalsza koleżanka znajdzie się w związku pt. "stare dobre małżeństwo", a ciocia na imieninach spyta "kiedy w końcu będziesz miała chłopaka?", hm?

na nic twoje tłumaczenia że dobrze jest jak jest, a ty zaczynasz zdobywać świat. jednak gdzieś w środku boisz się, że coś ci ucieknie, a wszechwładna "matka polka" będzie królować w kolejnych pokoleniach i nawet drzemie gdzieś w tobie i wywołuje moralniaka po kolejnej dzikiej imprezie z koleżankami.

o tym ambiwalentnym stanie traktuje wystawa "pożoga dance" trzech absolwentek wrocławskiej asp: marii kiniorskiej, michaliny kosteckiej i marii zuby we wrocławskiej bwa awangarda. czym jest "pożoga dance"?

"pożoga dance jest wtedy, kiedy jesteś dziewczyną i nie masz chłopaka i mówisz wszystkim, że wcale go nie szukasz, bo tak jest świetnie i że nie jesteś jakąś tam stukniętą desperatką. i wszystko przed tobą. a tak naprawdę to trochę się boisz, że nic przed tobą…

pożoga dance jest stanem trochę strasznym, a trochę bardzo fajnym, bo przeżywa się go z superturbokoleżankami. wiąże się z kacami, moralniakami, urojeniami i niesmakiem. ale też z durnym chichotaniem, które osobiście uwielbiam.

pożoga dance to też takie zawieszenie między świadomąsiebienowoczesnąkobietą, a strachającą się staropanieństwa wnuczką swoich dziadków”

marta kudelska

 

23.01-15.03.2009
bwa wrocław | galeria awangarda
kurator: joanna stembalska

14:03, whitecube , sztuka
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 08 lutego 2009
setka obiegu 2009
została wybrana kolejna setka obiegu - sto najważniejszych nazwisk polskiej sztuki. tym razem ranking otwiera adam szymczyk [zeszłoroczna "zwyciężczyni" - joanna mytkowska na miejscu 3], a zamykają go "the krasnals"
 
pełny ranking na stronie obiegu
 
 
 
22:49, mateusz_zurek , sztuka
Link Komentarze (1) »
15:30, mateusz_zurek , sztuka
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 05 lutego 2009
wielki pies na 4. urodziny galerii pies
 
 
 
 
wczoraj odbyły się czwarte urodziny poznańskiej galerii pies, młodej i zarazem znaczącej galerii w polsce, prowadzonej przez dawida radziszewskiego. przyjęcie urodzinowe połączone było z odsłonięciem pracy rafała jakubowicza - 'wielki pies'. praca odwołuje się do gwiazdozbioru, odtwarza go przy pomocy instalacji z lamp na suficie. wszystkiego najlepszego!
mateusz żurek
 
foto: katarzyna pajzderska
 
 
 
 
 
 
 
galeria pies
dąbrowskiego 25a, poznań
23:20, mateusz_zurek , sztuka
Link Dodaj komentarz »
saturator queer festival
 
już od jutra w warszawskim saturatorze przez dwa dni queer festival. klub od kilku lat organizuje liczne eventy, m.in. poruszające tematykę sceny homo-queer-core, wykorzystując różne formy - przede wszystkim koncerty, ale i performanse, prezentacje filmów oraz wersję combo, którą będzie właśnie 'queer festival'. zaprezentują się na nim przedstawiciele związani z atystycznym nurtem queer z polski i zagranicy. wydarzeniu towarzyszy płyta cd
 mateusz żurek
 
queer festival
06 - 07 lutego 2009
saturator
ul. 11 listopada 22
warszawa
16:22, mateusz_zurek , sztuka
Link Komentarze (3) »
flesh gordon | kino sci-fi w szarej

 
 
 
 
galeria szara w cieszynie pokaże film sci-fi 'flesh gordon' z 1972 roku, będący parodią serii 'flesh gordon' z 1930 roku. pokaz w ramach 'kino sciene-fiction'
[mż]
 
9 lutego 2009, godz. 19:30
galeria szara, cieszyn
ul. srebrna 1
15:38, mateusz_zurek , sztuka
Link Dodaj komentarz »
ion grigorescu - w ciele ofiary 1969-2008

pierwsza retrospektywna wystawa rumuńskiego artysty iona grigorescu, zatytułowana w ciele ofiary 1969 2008 powstała w rezultacie projektu badawczego prowadzonego przez zespół muzeum sztuki nowoczesnej w warszawie wspólnie z austriacką kuratorką kathrin rhomberg. urodzony w 1945 roku w bukareszcie, wykształcony jako malarz artysta, jest autorem licznych filmów, cykli fotograficznych, zapisów, kolaży za pomocą których dokumentuje swoje codzienne życie, jak i drogę jaką przeszło rumuńskie społeczeństwo na przestrzeni ostatnich dekad, prowadzącą od reżimu komunistycznego do realiów ekspansywnego kapitalizmu.

z formalnego punktu widzenia twórczość iona grigorescu może być analizowana jako klasyczny przykład środkowo-europejskiego sztuki eksperymentalnej, za pomocą której artysta próbujące znaleźć swoje miejsce w wyjątkowo opresyjnym systemie politycznym. retrospektywne ujęcie jego twórczości od końca lat 60. pozwala dostrzec w niej o wiele więcej, niż kolejny "zagubiony" rozdział w historii środkowo-europejskiej awangardy. niezwykłość i osobność postawy artysty polega na śmiałym wprowadzaniu do sztuki konceptualnej wątków religijnych, psychoanalizy oraz na definiowaniu przyczyn kryzysów politycznych poprzez kryzys duchowy. grigorescu zawsze żywo reagował na bieżące wydarzenia polityczne, jednocześnie filtrując je przez swoje prywatne doświadczenie i fizyczne ograniczenia ciała - jego wielowątkową twórczość można określić mianem duchowej sztuki krytycznej.

[materiały prasowe]


ion grigorescu - w ciele ofiary 1969-2008 wystawa monograficzna
wernisaż: 6 lutego, godz. 18:00, wystawa do 15 marca 2009
muzeum sztuki nowoczesnej, warszawa
kurator: kathrin rhomberg
współpraca kuratorska: marta dziewańska

14:20, whitecube , sztuka
Link Dodaj komentarz »
performer
 
wątki z twórczości grotowskiego pokazane zostaną przez pryzmat sztuk wizualnych: filmowa dokumentacja z prób, przedstawień, ćwiczeń aktorskich oraz wywiady z reżyserem zestawione zostaną z dziełami artystów, których łączą z nim wspólne inspiracje lub jednakowe podejście do sztuki, ciała, duchowości.
wystawa „peformer” wyrasta z potrzeby przemyślenia twórczości grotowskiego jako zjawiska istotnego nie tylko w perspektywie rozwoju teatru, ale też w kontekście szerzej rozumianych przemian kulturowych drugiej połowy XX wieku, których sztuki wizualne, teatr, literatura i filozofia stały się świadectwem.
tytuł wystawy „performer” to tytuł jednego z tekstów jerzego grotowskiego. georges banu, pisał o owym tekście, iż „należy [go] czytać jako wskazówki z trasy, a nie klauzule programu, ani jako dokument końcowy, spisany, zamknięty”. podobnie należałoby czytać wystawę: jej celem nie jest całościowa prezentacja dzieła grotowskiego, jego „dorobku”, nie ma ona charakteru monografii wybitego reżysera i antropologa teatru. to raczej kolekcja „zapisków” dokonanych na marginesie tego, co bywa postrzegane jako główny korpus dzieła grotowskiego. wystawa nie opiera się, na próbach rekonstrukcji słynnych spektakli czy też dokonań z okresu po-teatralnego. poprzez prezentację dokumentalnych zapisów ćwiczeń, fragmentów prób i spektakli, rozmów z grotowskim, próbuje natomiast, zrekonstruować sposób myślenia tego twórcy na temat ciała jako miejsca doświadczania pierwotnej duchowej rzeczywistości.
[materiały prasowe]
artyści biorący udział w wystawie:
marina abramovic, marina abramovic/ulay, vito acconci, akcjoniści wiedeńscy (herman nitsch, gunther brus, otto muehl, rudolph schwarzkogler), lygia clark, roman dziadkiewicz, bruce naumann, carolee schneemman, grzegorz sztwiertnia, hannah wilke, joan jonas, gina pane, zbigniew warpechowski.

kuratorzy:
magda kulesza (instytut teatralny w warszawie), jarosław suchan (muzeum sztuki w łodzi), hanna wróblewska (zachęta)
 
14 lutego - 24 marca 2009
zachęta. narodowa galeria sztuki
pl. małachowskiego 3, warszawa
 
13:02, whitecube , sztuka
Link Dodaj komentarz »
piątek, 28 listopada 2008
agnieszka chojnacka

prace, które artystka prezentuje w przestrzeni galerii manhattan są formalnie różne, jednakże motywem przewodnim, łączącym zaaranżowaną przestrzeń galerii jest idea przechodzenia przez tęczę na drugą stronę. symbolizuje to jedna z prezentowanych prac- chodnik z czarnego aksamitu z wzorem podłużnych kolorowych pasów kojarzonych z tęczą.

prezentowane na wystawie prace są poświęcone różnym utopiom z okresu dzieciństwa, dotykają tematu związanego z procesem znikania i przechodzenia z jednej formy w drugą, do czego nawiązuje tytuł wystawy, który pochodzi ze światowego przeboju z 1939 roku śpiewanego przez judy garland w filmie „czarnoksiężnik z krainy oz”. o ciągłej popularności tego utworu świadczy ogromna ilość interpretacji w różnych konwencjach muzycznych od soul przez rock, folk, do techno i disco. z upływem czasu jedna interpretacja ginie, po czym powstaje następna.

galeria manhattan
ul. wigury 15, 90-302 łódź, tel. 042 636 33 44

00:46, mateusz_zurek , sztuka
Link Dodaj komentarz »
sobota, 01 listopada 2008
ans

 
bardzo ciekawa i warta polecenia inicjatywa na terenie wrocławia! warsztaty, wykłady, prezentacje - a wszystko o sztuce najnowszej, z udziałem artystów [mirosław bałka, rafał bujnowski, anna burkiewicz, łukasz dziedzic, arti grabowski, rafał jakubowicz, zbigniew karnecki, lenka klodova, jerzy kosałka, stanisław krupowicz, robert kurdybacha, tanya mars, marek rogulski, marek wasilewski, artur żmijewski]

spokoakademia.pl

17:50, mateusz_zurek , sztuka
Link Dodaj komentarz »
sam 5

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pokonkursowa wystawa zbiorowa w csw zamek ujazdowski

aleksandra czerniawska (asp warszawa), paweł dziemian (asp poznań), grupa 4! (asp poznań), paweł grześ (politechnika warszawska), dymitri kielbasiewicz (asp poznań), karina koziej (asp warszawa), michał piotrowski (asp poznań), mateusz sadowski (asp poznań), anna senkara (asp warszawa), piotr wysocki (asp warszawa), piotr żyliński

wystawa prezentuje prace laureatów oraz wybranych uczestników 5. edycji ogólnopolskiego konkursu dla młodych artystów samsung art master (sam), skierowanego do studentów i absolwentów uczelni artystycznych, którzy obronili dyplomy w ciągu dwóch ostatnich lat. ideą konkursu jest wspieranie i nagłaśnianie nowych interesujących osobowości artystycznych; samsung art master stawia na to, co zawsze jest siłą młodej sztuki: niezależność intelektualną, bezkompromisowość, artystyczną odwagę i oryginalność, świeże spojrzenie na sztukę i rzeczywistość.

obecnie 'sam' jest największym w polsce przedsięwzięciem powołanym z myślą o debiutujących artystach. w formule konkursu mieszczą się wszystkie używane we współczesnej sztuce media, od malarstwa, przez wideo i fotografię, po performance, realizacje intermedialne i instalacje oraz projekty przeznaczone do przestrzeni publicznej.

 

 

csw zamek ujazdowski, warszawa
wystawa czynna do 30.12
kurator: stach szabłowski

więcej informacji o konkursie: www.artmaster.org.pl

 
17:29, mateusz_zurek , sztuka
Link Dodaj komentarz »
na manhattanie
17:03, mateusz_zurek , sztuka
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2